Projekty w XLVII LO.

Marsz Żywych.

Marsz Żywych 2011

MARCH OF THE LIVING 2011

„Na mojej ziemi
             miliony mogił,
                  przez moją ziemię 
               przeszedł ogień,
                  przez moją ziemię 
                      przeszło nieszczęście,
               na mojej ziemi

               był Oświęcim”.

                                Władysław Broniewski

   Marsz Żywych  jest formą edukacji młodzieży organizowaną od 1988 roku przez izraelskie ministerstwo oświaty na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Od 1996 Marsz Żywych organizowany jest co roku. Przygotowuje  je organizacja March of The Living International http://www.motl.org. Odbywa się w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady - Jom Haszoa , w tym roku  wypadający 27 dnia miesiąca nisan, przypadł na 2 maja.

   

   2 maja 2011 roku uczniowie klasy I A 47 Lo w ZSO Nr 8  w Łodzi ( Paulina Bereszka, Karolina Grzelak, Małgorzata Wiśniewska, Adam Hurny, Maciej Misiarczyk) wraz z p. Moniką Szymczak udali się  do Oświęcimia, aby wziąć udział  w Marszu Żywych 2011, który w bieżącym roku zgromadził pięć tysięcy Żydów i dwa tysiące Polaków. Każdy uczestnik Marszu otrzymał bransoletkę z napisem MARCH OF THE LIVING 2011, umożliwiającą wejście na teren obozu koncentracyjnego.

 

 

Kilkugodzinne zwiedzanie Auschwitz zakończyliśmy wpisem do wyłożonej księgi pamiątkowej.

   O godz. 13.30 wyruszyliśmy w trzykilometrową trasę spod bramy z napisem "Arbeit macht frei'" w byłym obozie macierzystym Auschwitz I do Birkenau, gdy rozbrzmiał dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego, w hołdzie panowaniu Boga. Uczestnictwo w Marszu daje  świadectwo pamięci osób pomordowanych przez nazistowskich Niemców w trakcie II wojny światowej. Jest  również manifestacją przywiązania do takich wartości, jak: godność i równość wszystkich ludzi, tolerancja, prawo każdego człowieka do życia w pokoju.

Aktualności

Kontakt

  • XLVII Liceum Ogólnokształcące - Gimnazjum Nr 35 - ZSO im. Stanisława Staszica
    92-538 Łódź, ul. Czernika 1/3
  • tel/fax(42) 673-86-83
    tel.(42) 673-72-07

Galeria zdjęć