Projekty w XLVII LO.

Konkurs fotograficzny

Historia konkursu

KILKA SŁÓW O KONKURSIE

Od dziewięciu lat tradycją w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 8 w Łodzi jest organizowanie konkursu propagującego wśród młodzieży wiedzę o regionie łódzkim.

Pomysłodawczyniami tego konkursu są Panie: Joanna Cichońska (nauczyciel geografii) i Bogusława Kwiatkowska (nauczyciel języka polskiego).

Pierwszą edycję konkursu zorganizowano w roku szkolnym 2003/2004. Tematem przewodnim były „Parki i rezerwaty regionu łódzkiego”.

Początkowe edycje łączyły wiedzę o regionie ze znajomością języków obcych, gdyż prace należało wykonać w wersjach dwujęzycznych.

Zadaniem konkursowym był projekt folderu (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne) lub mapa wycieczki (szkoły podstawowe).

Duże zainteresowanie młodzieży konkursem spowodowało, że od tego czasu corocznie organizowane są kolejne jego edycje.

II edycja konkursu uzyskała zasięg wojewódzki. Nosił on nazwę Wojewódzkiego Międzyszkolnego Konkursu Dwujęzycznego

„Poznajemy swoją małą ojczyznę. Najciekawsze miejsca w województwie łódzkim pod względem walorów turystycznych”.

Realizatorami konkursu byli nauczyciele ZSO Nr 8 w Łodzi: Joanna Cichońska, Bogusława Kwiatkowska, Joanna Szpurka.

Jury stanowili przedstawiciele Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi. Projektowi patronowali:

Pracownia Dydaktyki Geografii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Urząd Miasta Łodzi.

Od roku szkolnego 2008/2009 konkurs zmienił swoją formułę. Przeznaczony jest dla uczniów

szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego ideą jest rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów

i pogłębianie ich wiedzy o regionie łódzkim. Uczniowie mogą wykazać się znajomością sztuki fotograficznej

oraz wiedzą dotyczącą Łodzi i jej okolic.

Organizatorami Konkursu są nauczyciele ZSO Nr 8 w Łodzi, Galeria Zarzewska, Wyższa Szkoła

Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi. Konkurs wspierają: Związek Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Łódzki,

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, Stowarzyszenie „Foto Humanum”, Wytwórnia Filmów Oświatowych

i Programów Edukacyjnych, FOTOSPEKTRUM – Laboratorium Fotografii Profesjonalnej. Patronat medialny

nad konkursem sprawuje portal www.lasypolskie.pl

Realizatorami konkursu są:

Joanna Cichońska,

Bogusława Kwiatkowska,

Beata Batorowicz-Sebastjańska - nauczyciele ZSO Nr 8 w Łodzi

Marek Trzeciak - fotografik, kierownik Galerii Zarzewskiej.

• XLVII Liceum Ogólnokształcące - Gimnazjum Nr 35 - ZSO im. Stanisława Staszica
    92-538 Łódź, ul. Czernika 1/3